Холестерол - значение и видове - Biorezonans.bg

Холестерол – значение и видове

11Biorezonans.bg - Холестерол - значение и видове

Наименованието “холестерол” произлиза от гръцки и означава твърд, а с окончанието –ол, се обозначава алкохол. Представлява восъкоподобна субстанция, чиято структура е комбинация от липид (мазнина) и стероид. Холестеролът е свързан с много жизнено важни функции в нашия организъм.

Основни функции на холестерола

Основните функции на холестерола са свързани с изграждането на клетъчните стени, където действа и като пропускателен пункт. Той лимитира пропускането на определени молекули. Съществена роля холестеролът играе и в предаването на нервните импулси. Той е съставна част от миелиновите обвивки на невроните и спомага за предаването на импулси в една или друга посока. Други изключително важни функции на холестерола са свързани с хормоналния синтез, синтеза на витамини и жлъчна киселина. 

Видове Холестерол 

Холестеролът е неразтворим във вода, съответно и в кръвта. Това означава, че за да бъде транспортиран към клетките, е необходимо наличието на преносител. Тази роля се изпълнява от съответно от носещи протеини, с които холестеролът образува липопротеинови комплекси.

Тези липопротеинови комплекси се разделят на няколко основни вида в зависимост от количеството на протеина към мазнините. Те могат да оказват разнопосочно влияние върху организма, както защитно, така и увреждащо.

Липопротеини с ниска плътност (LDL холестерол)

Липопротеините с ниска плътност (LDL холестерол или Low-density lipoprotein) са познати още като лош холестерол. Лошият холестерол се пренася от черния дроб към клетките. Ако неговото съдържание в кръвта е над нормите, съответно до клетките достига по-голямо количество от него. Това създава излишък от лош холестерол, който се натрупва в стените на артериите.

Белите кръвни клетки (Левкоцитите) поглъщат излишния LDL холестерол, за да предотвратят натрупването му в стените на кръвоносните съдове, но същевременно го превръщат в неговата окислена форма, която е токсична.

Липопротеини с висока плътност (HDL холестерол)

Липопротеините с висока плътност (HDL или High-density lipoprotein) са наричани още добър холестерол. Обратното на LDL, добрият холестерол се пренася от клетките към черния дроб, където той се метаболизира. Освен това има ключова функция в поддържането на нормалната структура на ендотела на кръвоносните съдове, чието увреждане е първата стъпка към атеросклероза.

С две думи високите нива на LDL намалят, а ниските нива на HDL холестерола повишават риска за възникване на атеросклероза и свързаните с нея съдови инциденти.

Липопротеини с много ниска плътност (VLDL холестерол)

Липопротеините с много ниска плътност (VLDL холестерол или Very low-density lipoprotein) са преносители на холестерол и триглицериди. Образувани в черния дроб те са резултат от богата на въглехидрати храна. Нивото им се увеличава при затлъстяване или различни заболявания. Смята се, че имат роля за развитието на атеросклероза.

Триглицериди

Триглицеридите са химична форма, под която се намират повечето мазнини в тялото, като тези, които се съдържат в храната. Те се пренасят се в кръвта чрез VLDL холестерол. Заедно с триглицеридите, холестеролът съставля липидите (мазнините) в плазмата. Те произхождат от храната или се образуват от други енергийни източници, като например въглехидратите.

Калориите, които приемаме ежедневно, но не се изразходват пряко, се преобразуват в триглицериди и се съхраняват в мастните клетки. Когато тялото се нуждае от енергия, но няма прием на храна, триглицеридите се освобождават от мастните клетки и служат като енергиен източник.

Високото им ниво, подобно на лошията холестерола, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдово и мозъчносъдово заболяване. Един от основните фактори, подпомагащи понижението на нивото им и поддържането им в нормални граници, е активната физическа дейност и правилно хранене.

Related Posts

Leave a Reply